سبک اوریگامی و دکوراسیون درآن

سبک اوریگامی

در یک تعریف ساده می توان گفت «اوریگامی روش ارائه ی اشکال است که عمدتاً با خم کردن ماده ی مورد استفاده (کاغذ) حاصل می شود».اصل لغت «اوریگامی» در زبان ژاپنی از«اورو» به معنی خم کردن و«گامی» به معنی کاغذ گرفته شده است.اما خم کردن کاغذ، اسامی دیگری نیز در زبان ژاپنی داشته است،که به تدریج به نفع اوریگامی از دور خارج شده اند.

سبک اوریگامی

در این مجموعه هدف به نمایش گذاشتن انواع کاربرد این هنر در ساخت و ساز های مختلف از دکوراسیون های داخلی، معماری ساختمان، اسباب و اثاثیه است. این هنر محدودیت ندارد و به دلیل طرفداران زیادی که دارد، همواره در حال رشد و پیشرفت است. امروزه اوریگامی دیگر معنای خم کردن کاغذ نمی دهد و در همه جا با انواع مواد مورد استفاده است.

 

سبک اوریگامی

جایگاه این هنر در کشورهای مختلف گسترده است و هنرمندان بسیاری از این هنر برای طراحی های خود استفاده می کنند.برای دیدن نمونه هایی از طراحی منطبق با این سبک با ما  همراه شوید.

سبک ژاپنی برگرفته از تا دادن کاغذ! Yoraco González طراح خوش ذوق ونزوئلایی است،که با استفاده از طرح یک در و تا کردن آن به سبک اوریگامی، میزی به نام دوریگامی  Door-igami را ساخته است. لولاهای در و جای قفل بر روی این میز وجود دارند تا نشان دهند که این میز، یک در تاخورده است.در واقع این در به سبک درب های برلینی در قرن 20 است.

سبک اوریگامی

جلالی در ارتباط با  اریگامی در سازه به مبحث زلزله، ایستایی بنا و مقاومتی که این سبک در مقابل زلزله می تواند داشته باشد اشاره کرد و ادامه داد: “بحث اکوستیک عایق صدا در معماری از اهمیت بسیاری برخوردار است که سبک معماری اوریگامی در این زمینه  یکی از کارآمد ترین سبک ها می باشد.”

وی با اشاره به کارآمد بودن سبک اوریگامی در مقابله با زلزله گفت: “ساختمان هایی که به سبک اوریگامی طراحی می شوند، مقاومت بسیار بالایی در مقابل زلزله دارند به این شکل تکان ها و لرزه ها مانع از ریزش آوار می شود و  تنها فرم ها باز و بسته می شوند بدون آنکه تخریبی صورت گیرد.” برگزیده مسابقه خانه روستایی استان اصفهان درمورد آکوستیک صدا در سبک اوریگامی گفت:”در معماری سبک اوریگامی فرم های تا شده در به شکل عایق صدا عمل می کند و مانع از عبور صدا از محیط می شود.”

انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

گردآوری: الهام قوپرانلو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *