جهت های اصلی درفنگ شویی واسطوره شناسی آن ها

اسطوره شناسي جهت های اصلي

شمال

اين جهت جايگاه (جنگجوي سياه) است . شمال نماد نيروي يين اشيا و آب عنصر آن محسوب مي شود.

در فنگ شويي احداث هرگونه مدخلي در ديوار شمالي خانه مذموم است.

مناسب ترين روش

احداث ديواري ممتد و ضخيم در سمت شمال خانه و استقرار ورودي ها و پنجره ها در سمت جنوب براي

دريافت اشعه گرم خورشيد و خنثي کردن هواي سرد و غير قابل تحمل شمال است.

نصب يک تابلو ي نقاشي يا يک تزين ديوارکوب با رنگهاي قرمز ،نارنجي و ساير رنگهاي گرم ، و يا احداث بخاري ديواري از روشهاي مطلوب محسوب مي شود .

جنوب

اين جهت قلمرو (پرنده قرمز) يا ققنوس است . در فنگ شويي (پرنده قرمز) معرف نيروي يانگ ، تابستان ،

گرما و نقاط آفتاب گير است و در ارتباط با عنصر آتش قرار دارد .

در فنگ شويي بيروني و داخلي ، جنوب خوش يمن ترين جهت محسوب مي شود .

شرق

(اژدها سبز) معرف شرق و نماد بهار است .

عنصر اژدهاي سبز چوب است که مکمل آتش و متضاد با خاک و فلز است .

زمين در سمت شرق خانه ترجيحا بايد کمي مرتفع تر از غرب خانه باشد.

غرب

اين جهت تحت تسلط (ببر سفيد) و عنصر آن فلز است . ببر معرف پاييز مکمل آب و متضاد با چوب و آتش است .

به همين دليل استقرار آب ، که نماد يين ، يعني باروري ، فراواني ، ثروت و رشد محسوب مي شود ، در سمت غرب خانه بسيار سودمند است .

در فرهنگ محلي چين ببر نماد يانگ و مکمل يين است که نماد آب مي باشد .

1- زندگي و رشد (مثبت) : مناسب براي ناهار خوري ، آشپزخانه ، اتاق خواب ، نشيمن و ساير فضاهايي که براي فعاليت هاي انساني مورد استفاده قرار مي گيرند .

2- شفاي آسماني (مثبت) : مناسب براي تمام فعاليت ها ، به خصوص اتاقهاي خواب ، نشيمن و آشپزخانه .

3- فاجعه (منفي) : نا مناسب براي فعاليت هاي انساني .

4- شش تضاد (منفي) : فضاي منسوب به اين ستاره به هيچ عنوان مناسب استقرار آشپزخانه نيست .

استفاده از چنين فضايي براي اتاقهاي خواب ، اتاق خانوادگي و اتاقهاي کنفرانس تنها در صورت به کار بردن توصيه هاي فنگ شويي براي کاهش تاثيرات منفي آن امکان پذير است . استقرار کتابخانه ،

تلويزيون ، ويدئو ،و دستگاههاي صوتي در مکان تحت تسلط اين ستاره بلامانع است ، اما از قرار دادن مبل ، صندلي ، ميز تحرير و ميز کار در اين قسمت بايد اجتناب کرد .

5- پنج روح (منفي) : مکان منسوب به اين ستاره مشکل ساز است و براي استفاده جهت فعاليت هاي روزانه و خواب مناسب نيست .

6- تداوم (مثبت) : اين مکان مناسب فعاليت هاي انساني نظير خواب ، غذا خوردن ، نشستن ، کار و… است

به صورت کلي (تداوم) مکاني دوستانه براي فعاليت هاي مختلف محسوب مي شود ، و در اين مورد دو ستاره (همراه چپ و راست) نقش مثبتي به عهده دارند .

7- مرگ (منفي) : اين قسمت براي کليه فعاليت هاي انساني نامناسب است . هرگز آشپز خانه ، ناهار خوري ، اتاق هاي خواب و حتي پارکينگ خانه را نبايد در اين مکان جا داد . استقرار انباري ، قفسه کتاب ، دستگاههاي صوتي ، کمد، مبلمان کوچک تزئيني در اين قسمت از امنيت کافي برخوردار است

8 و 9 – همراهان چپ و راست : اين دو ستاره خيالي فاقد قسمتهاي وابسته مثبت يا منفي هستند . اين دو ستاره (تداوم) را همراهي کرده ، براي جذب نيروهاي نامرئي آن را ياري مي کنند .نيست .

فنگ شویی را می‌توان هنر طراحی نظم موزون نامید, و ریشه‌های آن را باید در جهان‌بینی تائوئیسم و باورهای آن جستجو کرد. تائوئیسم در آغاز به عنوان یک فلسفهیا جهان‌بینی , بر وفاق موزون بین انسان و محیط او برای دستیابی به آرامش و توازن تکیه داشت , اما در طی قرون تحت تاثیر عوامل مختلف تبدیل به مذهب غالب در چین شد.

در فنگ شویی با برقرارکردن جریان‌های بهتر انرژی در محیط زندگی ، انرژی بهتر و سالم‌تری در بدن افراد ایجاد می‌شود.دستورات فنگ شویی بسیار گسترده هستند و جنبه های مختلف کار و زندگی را شامل می شوند. بعد از انجام این دستورات متوجه می شوید که محل کار و زندگی شما دچار تغییرات زیادی شده است.یکی از مهمترین توصیه های فنگ شویی بیرون کردن انباشتگی ها از محل کار و زندگی مان است. به اطراف خود دقت کنید و ببینید چقدر چیزهای غیر ضروری دارید. ممکن است در ظاهر چیزی نشان داده نشود و محل کار و زندگی شما مرتب به نظر برسد ولی من چند جا را به شما می گویم تا دوری در آنها بزنید و قدری بیشتر دقت کنید:
۱- به داخل کشوها و کمدهای لباس خود نظری بیندازید. ببینید چقدر آشفتگی مشاهده می شود. اگر قرار بوده که فلان کشو برای یک تیپ لباس باشد، چقدر آن را رعایت کردید؟ چقدر لباسهای خود را قاطی و درهم و بی نظم قرار دادید؟

۲- داشبورد ماشین خود را باز کنید. چقدر کاست های غیر ضروری دارید که مدتها است آنها را گوش نکردید؟ چقدر قاب و قوطی اضافه، رسید برگهای جریمه و اشیاء بدردنخور در آن دارید؟

۳- به درون انباری منزل نگاهی بیندازید. آنجا چه خبر است؟ این یکی احتمالاً تعریف کردن ندارد!

۴ – اگر در خانه میز تلویزیون دارید به آن دقت کنید. ممکن است روی آن دستگاه پخش ویدئو، DVD، یا امثال آن باشد. چقدر در اطراف آن چیزهای بدرد نخور و گرد و خاک مشاهده می کنید؟ پشت و زیر آن را چند وقت است پاک نکردید؟

۵ – زیر تختخوابتان چه خبر است؟ شما شبها روی چقدر آشغال و خرت و پرت می خوابید؟

۶ – اگر خانم هستید، کیف دستی خود را پشت و رو کنید و تمام محتویات آن را بیرون بریزید. اینجا چه خبر است؟
۷ – کشوی میز کارتان را باز کنید. مخصوصاً کشوهای پایینی. به درون آنها نگاهی بیندازید.
۸ -اگر کامپیوتر دارید به درون دایرکتوری های مختلف سری بزنید. بهتر است این کار را از روی قسمت درایوها انجام دهید. چقدر فایل های بدرد نخور، عکسهای بی مصرف، اسناد غیر ضروری دارید که می شود آنها را پاک کرد یا درون یک سی-دی یا فلاپی جا داد و گذاشت که دستگاه بیچاره نفس بکشد؟

۹ – در یخچال خانه چقدر چیزهای بدردنخور دارید؟ مواد غذایی یا داروهایی که فکر کردید اگر در یخچال بمانند روزی بدرد می خورند ولی شاید در حال حاضر مصرف آنها باعث شود به دکتر و بیمارستان نیاز پیدا کنید!
۱۰- اگر در دستشویی منزل آینه هایی دارید که در درون کشوها و پشت آنها جایی برای قرار دادن وسایل اصلاح، شانه و امثال آنها وجود دارد، بد نیست آن را هم بررسی کنید. اشیاء غیر ضروری می تواند همه جا باشد.

فنگ شویی به ما یاد می دهد تا ارزش هرچیزی که داریم را درک کنیم. جمع کردن چیزهای بدرد نخور در اطراف ما باعث می شود تا عادت کنیم کم کم افراد بدرد نخور،روابط آزاردهنده،دوستان مزاحم و شرکای ناسازگار را در زندگی بدور خودمان جمع کنیم.سنت پسندیده خانه تکانی برای ما ایرانی ها یاد آور همین است که یاد بگیریم آشغال جمع نکنیم.یادتان باشد هرسال برای همین خانه تکانی چقدر به دردسر و کمر درد و خستگی مبتلا می شوید و شاید همان موقع با خود عهد می کنید تا دیگر آنقدر زباله دورتان جمع نکنید ولی بازهم شدنی نیست و سال بعد همان سناریو دوباره تکرار می شود. اما بدتر از آن، جمع شدن افکار، احساسات و روابط مزاحم است که با همین عادت در مورد خانه و محل کار به ما سرایت می کند و روح و چسم ما را می آزارد.بنابراین همین امروز شروع کنید و قدری اطراف خود را سبک کنید خواهید دید که کم کم زندگی در اطرافتان عوض می شود.می توانید از کیف دستی خود شروع کنید. بعد از بیرون کردن اشیاء غیر ضروری در فضای اتاق مقداری عود یا اسپند دود کنید و روی وسایل را با مقداری آب نمک رقیق پاک کنید.

انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

گردآوری: الهام قوپرانلو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *