فنگ شویی بنای مسکونی

فنگ شویی بنای مسکونی

ورودي اصلي و پنجره ها

ورودي خانه

در اين مكان است كه افراد و انرژي ها داخل و خارج مي شوند. از نظر فنگ شويي، در ورودي، دهانه خانه است زيرا انرژي «کي» (انرژي حياتي مكان ها) پس از ورود از در بلافاصله در تمام اتاق ها پراكنده شده و در زندگي اشخاص جريان مي يابد.

در سرويس هاي بهداشتي نبايد روبه روي در ورودي قرار گيرند زيرا «کي» وارد آنجا شده و تحليل خواهد رفت . اتاق خواب و آشپزخانه نيز نبايد روبه روي در ورودي باشند.

اگر اتاق خواب شما روبه روي در ورودي است، در اين صورت ناخودآگاه احساس امنيت نخواهيد كرد زيرا اتاق شما بسيار در معرض ديد است.

در مورد آشپزخانه نيز ممكن است مدام احساس گرسنگي كنيد. در عوض بهتر است اتاق نشيمن روبه روي در ورودي باشد

ورودي و پنجره هاي خانه تحت تاثير محيط پيرامون خود هستند . مثلا وجود يک حجم بزرگ با لبه هاي سخت ، نظير نبش ساختمان مقابل که ممستقيما به طرف ورودي يا يکي از پنجره هاي خانه نشانه

رفته است ، مي تواند باعث تاثيرات مخربي شود . اين شي هرچه نزديکتر باشد ، خطر صدمه اش به اهالي خانه بيشتر مي شود و حتي در صورت دور بودن نيز از نظر فنگ شويي چنين ساختماني عنصري غير دوستانه و متخاصم محسوب مي شود .

در صورت وجود تنه درخت يا تيري در محور ورودي اصلي خانه ، نصب دو چراغ در دو سمت ورودي اصلي بسيار سودمند خواهد بود . اين دو چراغ با در ورودي نظمي مثلثي به وجود مي آورند که باعث ايجاد حالت تعادلي در برابر تهديد تنه بزرگ درخت مي شود .

استقرار در ورودي جلوي خانه و در پشت خانه بر روي محور و بدون وجود مانعي بين آنها بسيار نادرست است.

چنين موقعيتي باعث تضعيف نيروي کي منزل و آغاز گر مشکلات مالي است . بهترين راه حل جابجايي يکي از درهاست . در صورت عدم امکان جابجايي ، برپايي يک مانع باعث حل مشکل خواهد شد . ايجاد اين مانع باعث قطع جريان انرژي از در جلو به در عقب شده ، در نتيجه کي و ساير نيروهاي مثبت در خانه تقويت خواهند شد .

استقرار در اتاق خواب ، دفتر کار و ساير اتاقها بر روي محور يک پنجره نيز مناسب نيست . در اين جور مواقع بهتر است ميز يا تختخواب را در جاي آرامي از اتاق قرار داد و با خلاقيت ، راه حلي براي بي اثر کردن هم خطي در و پنجره يافت . آويختن گلدان از سقف بالاي پنجره يا پرده هاي نيمه کشيده ، دو امکان براي تخفيف وخامت اوضاع است .

استقرار متعارف درهاي دفاتر اداري در راهروها به صورت رودرو نيز در فنگ شويي از ترتيبات نا مناسب شناخته مي شود . زيرا باعث ايجاد اختلاف بين کارمندان و تضعيف روحيه آنان مي گردد .

لبه تيز عمودي دري که به داخل باز مي شود (در لولايي) ، در فنگ شويي به لبه کارد تشبيه شده است .(لبه کارد) باعث بروز اختلاف و مشکلات گوناگون براي ساکنان مي شود .

راه حل هاي مختلفي براي خنثي کردن اين خطر وجود دارد . آسانترين راه ، برداشتن اثاث و مبلمان از مسير اين لبه تيز است . راه ديگر ، تغيير محل لولاها و نصب مجدد در به نحوي که به جاي داخل به بيرون باز شود ، يا جايگزيني آن با يک در کشويي است . نصب يک آينه عمودي نسبتا بزرگ بر روي ديوار مقابل ، که باعث انعکاس لبه سخت در شده ، تهديد (لبه کارد) را خنثي و اوضاع را متعادل مي سازد ، روشي به مراتب آسانتر و ارزانتر است .

گوشه هاي داخلي و تقاطع ديوارها

تقاطعات تند ديوارها و زواياي تيز 90 درجه در فنگ شويي مقبول نيستند و گوشه هاي گرد ، اشکالي با خطوط منحني و لبه هاي نرم به آنها ترجيح داده مي شوند . گوشه هاي تيز و اشکالي که با خطوط صاف و مستقيم در بعضي از فضاهاي داخلي وجود دارند ، آشتي ناپذير و غير صميمي تلقي مي شوند.

شايد نورپردازي موثرترين روش براي تلطيف گوشه ها و لبه هاي تيز داخلي باشد .

ستون ها و دیوارها

وجود ستون بزرگ در محور ورودي اصلي يا مرکز يک اتاق مشکلي عمده به شمار مي آيد . در فنگ شويي چنين ستوني (ستون دلگيرکننده) ناميده مي شود و براي افرادي که در آن فضا زندگي يا کار مي کنند ، نامناسب و غير دوستانه محسوب مي شود . اين ستون باعث بروز اختلافات و مشکلات شده ، نامانوسي بصري آن براي افرادي که هر روز با آن برخورد دارند ، موجب پريشاني فکر و دلگيري مي شود .

يک راه حل ، عدم استفاده از اين ورودي از طريق نوسازي و تزئين يک ورودي مشکل ساز است . علاج ديگراين وضع ، مخفي کردن (ستون دلگير کننده ) به وسيله يک ديوار منحني سبک است که ستون را از کف تاسقف در بر گيرد . استقرار درختچه هاي تزئيني ، آبنما هاي کوچک و يا ظروف محتوي آب و گياهان آبزي در جلوي اين ديوار احاطه کننده ستون باعث کاهش فنگ شويي بد اين ستون خواهد شد .

وجود يک تير بزرگ در سقف بالاي سر نيز مي تواند مشکل عمده اي به شمار آيد . اين تير در بالاي سر

افرادي که در زير آن نشسته و يا خوابيده اند آويزان بوده ، آنان را به بدبختي و مرگ تهديد مي کند . يک راه حل ايجاد سقف کاذب براي مخفي کردن تير است .

ياحالت تنظيم مبلمان به نحوي که هيچ يک از اشيا مورد استفاده انسان مستقيما در زير سقف مخفي شده قرار نگيرند.

نفس ِخانه:

چی از طریق پنجره ها و در ها داخل می شود و باید به راحتی بتواند دورن فضای خانه جریان داشته باشد. به هر حال،چندین عامل تاثیری منفی بر جریان فنگ شویی دارند،خطوط مستقیم،لبه های تیز و گوشه ها.

راهرو های دراز و مستقیم:

فضاهای دراز و مستقیم در خانه بازتابی منفی دارند. این فضا ها حرکت چی را تسریع می کنند و به جای آنکه چی در فضای خانه بماند،به سرعت از این مسیر ها می گذرد. راهرو های دراز و مستقیم آپارتمان نیز عملکردی مشابه دارند. این مسیر مستقیم را با استفاده از گلدان،میز،چراغ یا هر چیز دیگری بشکنید تا چی بیشتر گردش داشته باشد و آرام تر حرکت کند.

انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

گردآوری: الهام قوپرانلو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *