مبله کردن،یک روند تکاملی

مبله کردن خانه ی شما:

مبله کردن خانه یک روند تکاملی است.اگرچه شما ممکن است خواب ساختن خانه خود و آن هم به طور همیشگی را ببینید، ولی در واقع شما احتمالاً آن چه را برای خانه خود می خرید،برای زندگی خود می‌خریدوچرا نه ! شما و خانواده تان هر لحظه در حال تغییرید و خانه ی شما با شما تغییر می کند. حتی اگر خانه شما کاملا مبله باشد و نیاز به مبله کردن نداشته باشد، عاقلانه این است که هر چند یک بار،بررسی کنید و ببینید آن چه دارید واقعا نیاز های شما را تامین می‌کند یا نه.

 برنامه ریزی خرید ها:

مبلمانی که بیشتر دوست خواهید داشت و عمر طولانی تری نزد شما خواهد داشت با در نظر گرفتن  چندچیز انتخاب می شوند:

  1. خانواده شما
  2. شیوه ی زیست شما
  3. سلیقه ی شما

 

    1. خانواده شما:

شمار خانواده و ترکیب آن، تاثیر زیادی بر نحوه ی مبله کردن شما دارد. خانواده ها نیاز های اساسی مشخصی دارند، محلی برای خوابیدن، انبارو محلی برای خوردن. تا وقتی این نیازهای اساسی تامین نشده اند پرداختن به مسائل تزیینی،در واقع نمی شود.

    2. شیوه ی زیست شما:

شیوه ی زیست و نه عادت، باید در اولویت های شما نقش مهمی ایفا کند. مثلا  اگرشما از مهمانی دادن خوشتان نمی آید هزاران تومان صرف سری ناهار خوری نکنید. به جای آن،مبلمانی را انتخاب کنید که از مکان وپول خود بهترین استفاده را کرده باشید. مبلمان دو کاره مثل میز قهوه خوری که ارتفاع آن را می توان برای ناهار خوردن زیادی کردو میز رادیو وتلویزیون که یک تختخواب تاشو را در خود پنهان کند، اغلب حل کننده ی مشکل شما و نیزاقتصادی هستند. ممکن است مجبور باشید ساخت آنها را سفارش بدهید ولی به معطلی آن می ارزد. شما خانواده خود را خانواده ای رسمی توصیف می‌کنید؟یا خانواده ای که زیاد رسمی رفتار نمی کنند؟مدت زیادی را در خانه می گذرانید یا بیشتر ایام رئز در بیرون هستید؟ چه سرگرمی شخصی دارید؟ تمامی این عوامل در تعیین مبلمان مورد نیاز شما نقش دارند.

   3.سلیقه ی شما:

گاهی تعریف کردن سلیقه های شخصی مشکل است. اگر شما درباره آنچه دوست داریداطمینان ندارید، با نگاه کردن به اطراف خود شروع کنید، آنچه بیشتر موجب خشنودی شما است،چیزهای زیادی درباره شما و سلیقه شما به شما خواهد گفت.عکس هایی را که در مجلات از چیدمان اتاق و اجزای مبلمان،چاپ شده است و شما دوست دارید، نگهداری کنید. به اتاق هایی که دوست داشته اید فکر کنید وچیزهایی از آن اتاق ها را که مورد علاقه شماست، تجزیه و تحلیل کنید. اگرمتوجه شدیدکه بین چند “منظره” دو دل هستید، عکس های آنها را چند روز به دیوار بزنید، زمان،به روشن شدن تمایل شما کمک خواهد کرد.

وقتی نیازهای خود را ارزیابی و اولویت های خود را مشخص کردید، آماده خرید شوید. به یاد داشته باشید که لازم نیست تمام اجزای مبلمانی که دارید نو باشد: مبل های آنتیک، دست دوم و صنایع دستی می توانند به زیبایی خانه بیافزایند. همچنین،از مخلوط کردن سبک ها در مبله کردن نترسید. فقط در نظر داشته باشید که وقتی عناصر، غیر متجانس هستند باید یک حالت وحدت بخش (رسمی و غیررسمی، هنرمندانه یا راحت)وجود داشته باشد.

چند ملاحظه عملی دیگر عبارت است از:

آیا مناسب است و جا می گیرد؟

هرگزیک تکه مبلمان بزرگ را بدون آگاهی از اینکه در کجای خانه قرار خواهد گرفت، نخرید. در حالی که اندازه های کف اتاق را دارید و به یک متر و نمونه هایی از رنگ دیوارها و پرده ها مجهز هستید خرید کنید.

 آیا استطاعت مالی این خرید را دارید؟

قبل از خرید مشخص کنید  استطاعت چه مقدار خرج کردن را دارید و بر روی تصمیم خود استوار بمانید. حس نکنید که لازم است یک باره مبلی با کیفیت عالی بخرید. اگر علاقه مند باشید با آرامش و صبوری می توانید دارای مبلمانی باب میل خود شوید. حال که استطاعت مالی خرید تکه های مخصوصی از مبلمان را مورد علاقه تان را دارید، از تکه های ارزان تر شروع کنید.

 دوام خواهد داشت؟

پول خود را برای خرید مبلمانی که بد ساخته شده است و ظرف  یکی دو سال، فرسوده یا زشت می‌شود، هدرندهید. مطالبی که به ارزیابی کیفیت کمک می‌کنددر پست های بعدی ارائه خواهد شد.

 

کار کردن با طراحان

خدمات طراح داخلی حرفه ای صرفاً برای کسانی که بودجه زیادی دارند نیست. یک طراح خوب غالبا می تواند به شما کمک کند که با منابع محدود، بیشترین ارزش را به دست آورید و به شما کمک می‌کند از اشتباهاتی که گران تمام می شود اجتناب کنید. طراح داخلی می‌تواند در مورد آرایش چیدمان مبلمان، و استفاده عاقلانه از فضا، شما را راهنمایی کند. اگر قادر هستید پول زیادی خرج کنید، طراح می تواند شما را به مبلمان مرغوب با طراحی مناسب که منحصراً از طریق طراحان فروخته می‌شوند، راهنمایی کند. طراحان داخلی ممکن است از شما ساعتی مزد بگیرند یا خدمات خود را از طریق اضافه کردن برقیمت مبلمانی جبران کنند که برای شما در عمده فروشی می خرند.

انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

گردآوری: الهام قوپرانلو

منابع:

کتاب ده کتاب معماری

کتاب چهل کلید معماری داخلیخانه

کتاب طراحی داخلی

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *