معماری اکو-تک( اکولوژی +تکنولوژی )

 معماری اکو-تک( اکولوژی +تکنولوژی )

اکولوژی +تکنولوژی 

   اگرچه اکثر معماران“های-تک”انگلیسی هستند ولی مهم ترین منتقد معماری“های-تکپرنس چارلز ولیعهد انگلستان است،وی معتقد است که تکنولوژی ابزار است و نه غایت وما با تکنولوژی مدرن شرایط زیستی کره زمین را به مخاطره انداخته ایم.دیگر منتقدان این سبک گروههای طرفدار محیط زیست هستند. معماران“های-تک”معتقدندکه مشکل تکنولوژی نیست،بلکه راه حل در استفاده صحیح از تکنولوژی است. امروزه دیده می شود که استفاده ازتکنولوژی برای کسب حداکثر استفاده از عوامل طبیعی همچون آفتاب،باد،آب‌های زیرزمینی و گیاهان درتنظیم شرایط محیطی ساختمان اثر بخش است. لذا در معماری جدید آن‌ را  به نام اکو – تک می خوانیم. تکنولوژی در مقابل طبیعت قرار ندارد،بلکه به موازات طبیعت،برای بهره برداری هرچه بیشتر از امکانات محیطی وتامین آسایش انسان جای دارد.

    در کارهای اخیر معماران این سبک همواره درکنار عکسهای زیبای ساختمانهای آنها مقطعی از بنا وجود دارد که درآن،نحوه استفاده از عوامل اقلیمی با کمک تجهیزاتی همچون دودکش های هوا، آینه‌های منعکس کننده،پوسته‌های هوشمند،گلخانه‌ها،پله‌های شیشه‌ای و تبادل کننده‌های حرارتی نشان داده شده است.

     شکل خود ساختمان در مقطع نیز با توجه به زاویه تابش آفتاب و سرعت و جهت باد در فصول مختلف سال طراحی شده است.

     معماراناکو – تک از پوسته ساختمان به عنوان“پوسته دوم” نام می‌برند. منظور از پوست اول پوست بدن انسان است،در کارهای نورمن فاستر و رنزو پیانو پوست دوم  همچون پوست اول به صورت هوشمند طراحی شده است.همچنان که پوست انسان در مقابل سرما،گرما،رطوبت وکوران هوا از خود عکس العمل نشان می دهد،پوسته بعضی از ساختمان‌های این دو معمار نیز در فصل های مختلف عکس العمل مناسب در مقابل شرایط محیطی از خود نشان می دهند.

      راجرز از این ساختمان‌ها به عنوان  “آفتاب پرست” نام می برد، موجودی که خود را با شرایط مختلف محیطی تطبیق می‌دهد.

     امروزه استفاده کردن از انرژی و صرفه جوئی کردن یکی از دغدغه‌های مسائل جهانی است و برای همین منظور اجرای استانداردها و معیارهای دائمی صرفه جوئی در انرژی تعیین و کنترل دقیق مصرف انرژی در ساختمان امری حیاتی به نظر می‌رسد. این معماری در اصل مفهوم معماری هماهنگ با طبیعت است.

از اصولی که دراکثر یت کارهای ارائه شده در”اکو – تک” به نظر می رسد می توان موارد زیر را بیان کرد:

  •  تهویه طبیعی با امکان جریان هوا از سقف
  •  تهویه مطبوع از طریق پالایش شبانه ودمیدن هوا از زیر کف
  •  کنترل نور ونظایر انها
  •  استفاده کردن از  منابع طبیعی زیر زمینی
  •  استفاده کردن از انرژی منابع طبیعی همچون گرما  نور خورشید باد انرژی گرمایی اب باران و …

انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

گردآوری: الهام قوپرانلو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *