معماری اکو-تک

  معماری اکو-تک( اکولوژی +تکنولوژی )

  اگرچه اکثر معماران  های – تک  انگلیسی هستند ولی مهم ترین منتقد معماری های-تک پرنس چارلز ولیعهد انگلستان است،وی معتقد است که تکنولوژی ابزار است ونه غایت وما با تکنولوژی مدرن شرایط زیستی کره زمین را به مخاطره انداخته ایم. دیگر منتقدان این سبک گروههای طرفدار محیط زیست هستند. معماران  های –تک  معتقدند که مشکل تکنولوژی نیست بلکه راه حل در استفاده صحیح از تکنولوژی است.امروزه در کارهای این معماران دیده می شود که با استفاده ازتکنولوژی سعی در استفاده حداکثر از عوامل طبیعی همچون افتاب،باد،اب های زیرزمینی وگیاهان برای تنظیم شرایط محیطی ساختمان دارند. لذا در معماری جدید انها که به نام  اکو – تک  خوانده می شود .تکنولوژی در مقابل طبیعت قرار ندارد .بلکه درکنار و موازات طبیعت برای بهره برداری هرچه بیشتر از امکانات محیطی وتامین اسایش انسان جای دارد .

 در کارهای احیر  معماران این سبک همواره در کنار عکسهای زیبای ساختمانهای انها مقطعی از بنا وجود دارد که در ان نحوه استفاده از عوامل اقلیمی با کمک تجهیزاتی همچون دودکش های هوا اینه های منعکس کننده پوسته های هوشمند گلخانه ها پله های شیشه ای و تبادل کننده های حرارتی نشان داده شده است .

  شکل خود ساختمان در مقطع نیز با توجه به زاویه تابش افتاب وسرعت وجهت باد در فصول مختلف سال طراحی شده است.

 معماران اکو –تک از پوسته ساختمان به عنوان پوسته دوم نام می برند.منظور از پوست اول پوست بدن انسان است در کارهای نورمن فاستر و رنزو پیانو پوست دوم  همچون پوست اول به صورت هوشمند طراحی شده است .همچنان که پوست انسان در مقابل  سرما گرما رطوبت وکوران هوا از خود عکس العمل نشان می دهد پوسته بعضی از ساختمانهای این دو معمار نیز در فصل های مختلف عکس العمل مناسب در مقابل شرایط محیطی از خود نشان می دهند .

        راجرز از این ساختمانها به عنوان  “افتاب پرست ” نام می برد , موجودی که خود را با شرایط مختلف محیطی تطبیق میدهد .

       امروزه استفاده کردن از انرژی وصرفه جوئی کردن یکی از دغدغه های مسائل جهانی است وبرای همین منظور اجرای استانداردها ومعیارهای دائمی صرفه جوئی در انرژی تعیین و کنترل دقیق مصرف انرژی در ساختمان امری حیاتی به نظز می رسد . این معماری در اصل مفهوم معماری هماهنگ با طبیعت است .

       از اصولی که دراکثر یت کارهای ارائه شده در  اکو – تک  به نظر می رسد می توان موارد زیر را بیان کرد :

  1.   تهویه طبیعی با امکان جریان هوا از سقف
  2.   تهویه مطبوع از طریق پالایش شبانه ودمیدن هوا از زیر کف
  3.   کنترل نور ونظایر انها
  4.   استفاده کردن از  منابع طبیعی زیر زمینی
  5.   استفاده کردن از انرژی منابع طبیعی همچون گرما،نور،خورشید،باد،انرژی گرمایی،اب،باران و . . .

انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

گردآوری: الهام قوپرانلو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *