اصول نورپردازی در واحد های تجاری

اصول نورپردازی در واحد های تجاری

از آنجائیکه دنیای کار و پیشه در زمانه ما به طرز فزاینده ای خدمات محور شده است مردم بیش از پیش در محیط های اداری و رایانه ای کار می کنند. افزون بر ساختمان های اداری ، بیشتر ساختمان های غیر مسکونی نیز محدوده ها یا کاربری اداری مهمی دارند.

به دلیل فراگیر شدن محیط های اداری،متاسفانه شیوه های طراحی نورپردازی خاص این محیط ساده انگارانه و کلیشه ای شده اند.رواج یافتن ساختمان های اداری و و دفتری چند کاربره،عامل مهمی برای افزایش اعتماد به شیوه های طراحی عام وعمومی است، زیرا دلیل آن لزوم توجه به تغییرمداوم کاربران است.اغلب عناصر طراحی ساختمان های اداری از جمله سیستم های نورپردازی، باید به کاربران بسیاری و بخصوص آنهایی که مداوم از دفتری به دفتردیگر نقل مکان می کنند، خدمت نمایند. از این روست که استفاده از موزاییک های آکوستیک سقفی که امکان نصب راحت قاب های فلورسنت توکار 21*21 و 41*21 و دسترسی به فضای پلنوم سقف به منظور نصب و سرویس تجهیزات برقی و مکانیکی را فراهم می آورد،جهانی شده است.این روش بهترین شیوه طراحی نورپردازی حتی برای ساده ترین طراحیهای اداری است.

درمحیط های اداری هدف اولیه،بهره وری و بازدهی است،از شیوه های طراحی نورپردازی انتظار می رودکه پشتوانه ای برای تحقق این اهداف باشند. به بیان دقیق تر، وظایف دیداری نورپردازی باید به سهولت و سادگی اجرا شوند. خوشبختانه گرایش رو به رشدی در جهت توجه به افزایش رضایت کارکنان دراکثر محیط های کاری پدید آمده است.کاربرد شیوه های نورپردازی تکراری آثار مثبت کمتری از لحاظ بازدهی و رضایت استفاده کنندگان در اکثر فضاهای کاری دارد. نور پردازی باید در ایجاد رضایت بصری و روا نشناختی محیط مشارکت داشته باشد. برخی اوقات به دلیل مسائل اقتصادی می توان از شیوه های غیر استاندارد ولی خلاقانه در بسیاری از فضاهای اداری استفاده کرد.

واقعیات نظری ودفاتر چند کاربره،محدودیت های سختی را بر راهبردهای طراحی نورپردازی که می توانند موفقیت آمیز باشند اعمال می کنند. واضح است که جابه جایی سریع کارکنان و شکل بندی مجدد بعضی فضاهای استیجاری به انعطاف پذیری زیاد و طراحی های سفارشی کمتری نیاز دارد مگر، در فضاهای انتظار، کنفرانس واتاق مدیران بلندپایه که در آنها تصویری که از شرکت ارائه می شود مهم است.

راهبردهای نورپردازی فضاهای اداری که به طور دائمی در تصرف هستند، مانند ساختمان های تجاری خود شرکت و موسسات، باید متفاوت باشند. اگرچه دسترسی به فضاهای پلنوم مهم است، ولی عناصر دیگری که بر تصمیمات طراحی نورپردازی اثر می گذارند را می توان با انعطاف بیشتری مورد توجه قرار داد.سیستم های سقف مناسب و قابل دسترس (به غیر از موزاییک آکوستیک سقفی) نیز مطمئنا وجود دارند. زیر بندهای دیوارخشک1 را می توان آزادانه تر بکاربرد. هر چند ازدیوار کوب و نورافشان های دیواری دیگر در ساختمان های چند منظوره استفاده می شود، ولی شیوه های نورپردازی ثابت و سفارشی دیگر را بیشتر در ساختمان های در تصرف مالک به کار می برند.

انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

گردآوری: الهام قوپرانلو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *