هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان

ساختمان هوشمند ساختمانی است که از مجموعه ای از تجهیزات برای کنترل آن استفاده می شود. منظور از کنترل، مدیریت و کنترل الکترونیکی و خودکار تمامی سیستم های مختلف ساختمان اعم از سیستم های سرمایشی و گرمایشی، امنیتی و دوربین های مداربسته، روشنایی، آبیاری، رطوبتی، صوتی و تصویری و .. است.

بنابراین سیستم هایهوشمند سازی ساختمانو خانه هوشمند اصلاحاتی هستند که به خانه هایی اطلاق می شوند که در آن خانه ها تمامی سیستم ها از قبیل روشنایی، سرمایش و گرمایش، سیستم صوتی، سیستم امنیتی، سیستم حفاظتی، پرده برقی، آب نما، تلوزیون و … می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و همچنین از راه دور بصورت اینترنتی و یا از طریق پیامک کنترل شوند.

سیستم مدیریت ساختمان (BMS) Building Management system یا همان سیستم هوشمند سازی ساختمان (BAS) .Building Automation System .عبارت است از مجموعه سخت افزار ها و نرم افراز ها. که به منظور کنترل یکپارچه بخش های مهم ساختمان طراحی و نصب شده است. در واقع هوشمند سازی ساختمان، کنترل اتوماتیک و جامع تمامی سیستم ها است.

البته این مورد حائز اهمیت است که نیازی نیست که کلیه سیستم های که در یک ساختمان وجود دارد را به صورت سراسری و کلی با هم تحت کنترل درآورد. می توان این کار را به صورت مرحله ای یا بر اساس نیاز انجام دارد. بنابراین لزومی ندارد که از تمامیتجهیزات هوشمند سازی ساختماناستفاده نمود.

باید به این نکته توجه داشت که با توجه به نوع نیاز هر فرد از ساختمان و بنایی که در آن زندگی یا کار می کند، می توان سیستم های هوشمند را به صورت کلی مدیریت و کنترل نمود و یا این که آن ها را به صورت مجزا و مستقل از یکدیگر نیز کنترل کرد.

تاریخچه سیستم هوشمند سازی ساختمان:

دهه ۱۹۵۰: سیستم هوشمند سازی ساختمان در این دهه بسته به کنترل های پنوماتیکی بود. که با هوای فشرده شده (Compressed Air) کار می کردند.

دهه ۱۹۸۰: زیر پردازنده ها در این دوره صنعت را از هوای فشرده به سیستم آنالوگ منتقل کردند. پس از آن نوبت به کنترل های دیجیتالی رسید.

دهه ۱۹۹۰: پروتکل های باز این امکان را ایجاد کردند که تجهیزات کنترلی بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند.

دهه ۲۰۰۰: تکنولوژی بی سیم (Wire Less) امکانات جدیدی را در اختیار اجزا و پارامترها قرار دادند. این که بدون نیاز به کابل و محدودیت های ناشی از آن با هم در ارتباط باشند.

تفاوت اتوماسیون خانگی با مدیریت هوشمند ساختمان:

اتوماسیون خانگی یا اتوماسیون داخلی یا Home Automation و به اختصار HA به مجموعه ادوات و تجهیزاتی اطلاق میشود که در داخل واحد های مسکونی و یا اداری و تجاری نصب میشوند و وظیفه ایجاد محیطی مطبوع و راحت را عهده دارهستند.

از وظائف این سیستم میتوان به کنترل روشنائی ، وسایل برقی منزل، پرده ها ، سیستم سرمایش و گرمایش وسیستم صوتی و تصویری اشاره نمود که از طریق ریموت کنترلر ها ، پانل های لمسی قابل نصب روی دیوار از داخل واحد و یا از طریق کنترلر تلفن و کنترلر اینترنت از بیرون واحد هدایت میشوند.

مدیریت هوشمند ساختمان یا BMS به مجموعه تجهیزاتی اطلاق میشود که به منظور یکپارچه سازی کنترل و ایجاد حداکثر هماهنگی در جهت افزایش بهره وری و کاهش مصارف ناخواسته ، وظیفه پایش و راهبری اجزاء مختلف ساختمان از قبیل مدارهای روشنائی، برق اظطراری، آسانسورها، تاسیسات سرمایش،گرمایش وتهویه مطبوع، سامانه اعلام و اطفاء حریق، سامانه کنترل تردد وسیستم حفاظتی را بعهده دارند.

در بعضی موارد BMS و HA با هم مرتبط شده وساختمانی کاملا هوشمند را ایجاد مینمایند ولی درکل استفاده از یکی الزام استفاده از دیگری را بدنبال نخواهد داشت.

اتوماسیون ساختمان، توانایی کنترل از راه دور یا خودکار روشنائیها، پریزها و کلیه وسایل الکتریکی ساختمان می­باشد. گاهی نیز ایجاد امنیت الکترونیکی بوسیله اتوماسیون ساختمان انجام می­پذیرد. در نتیجه ، اتوماسیون ساختمان ، سیستمی است که توانائی کنترل اتوماتیک یا از راه دور هر عنصری در ساختمان را دارد و ساختمان هوشمند، محصول اتوماسیون ساختمان می­باشد.

اصطلاحات موجود در سیستم هوشمند سازی:

BAS بر گرفته از Building Automation System است. این  سیستم همان حالت کلی BMS همان BAS است.

EMS. بر گرفته از Energy Management System است. این سیستم ها وظیفه مانیتور و کنترل مصرف انرژی را دارند. به طوری که انرژی کمترین مصرف را داشته باشد. و در حد امکان تلفیقی از انرژی ساخت دست بشر و انرژی طبیعی محیط باشد.

مزیت های هوشمند سازی ساختمان :

 1. صرفه جویی در مصرف انرژی
  1. اسایش و رفاه
  2. افزایش امنیت
  3. افزایش ایمنی
  4. دسترسی سریع
  5. کاهش هزینه نگهداری و تعمیرات
  6. انعطاف پذیری

انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

گردآوری: الهام قوپرانلو