پلنوم(Plenum)

پلنوم(Plenum)

پلنوم(Plenum)در تعریف به معنای فضای محصور است که این فضای عبوری ممکن است در سقف باشد و به عنوان کانال هوا استفاده شود،ممکن است در کف اتاق تعبیه شده باشدو برای عبور لوله های تاسیسات استفاده شودو همچنین ممکن است در دیواره ها ایجاد شده و برای عبور لوله های خرطومی تاسیسات برقی و سایر لوله های تاسیساتی( داکت نوعی پلنوم محسوب می شود) مورد استفاده قرار گیرد. شایان ذکر است در محیط های کارگاهی استفاده از این لغت بیشتر در مورد کانال های تاسیسات برودتی (گرمایش و سرمایش )موجود در سقف وکف استفاده می شود.در صورتی که از پلنوم برای عبور کابل هادر داخل ساختمان،به نحوی که از دید خارج باشند استفاده شود،پیشنهاد می شود جنس خارجی کابل ها از PVC ایجاد شده و این ترکیب در اثر مجاورت مداوم با هوای عبوری و آتش ایجاد سم می کند . همچنین پی وی سی در صورت آتش گرفتن باعث گسترش آتش می شود . به همین دلیل توصیه می شود از Plenum Grade Cable برای عبور کابل ها استفاده کرد.

یکی از روش های برودت هوا که با استفاده از پلنوم(Plenum) اجرایی می باشد،توزیع هوا از مسیر زیر کف ساختمان (UFAD) نام دارد.این روش استراتژی توزیع هوا،برای تأمین تهویه مناسب در ساختمان به عنوان بخشی از طراحی سیستم(HVAC) است.سیستم‌های UFAD از یک فضای تأمین زیر کف(پلنوم)،واقع در بین دال بتنی سازه و سیستم کف کاذب، برای تهویه هوا از افشانه‌های کف به ناحیه اشغال شده ساختمان استفاده می‌نمایند.لایه بندی حرارتی،از مشخصات اینگونه سیستم‌ها است،که نسبت به سیستم‌های هوایی سنتی(OH)، از لحاظ ترموستاتیکی بالاتر است. مشخصات بار سرمایش UFAD متفاوت از سیستم OH سنتی است که به علت تأثیر کف کاذب می‌باشد. سیستم UFAD دارای پیک بار سرمایشی بالاتر نسبت به OH است. این سیستم مزایای بسیاری نسبت به روش‌های سنتی دارا می‌باشد. مزایای استفاده از این سیستم عبارتند از:

  1. انعطاف‌پذیری طراحی
  2. ارتقاء حرارت
  3. ارتقاء راندمان و بازده سیستم تهویه
  4. ارتقاء بازده انرژی در آب و هوای مناسب
  5. کاهش هزینه‌های تعمیرات نگهداری

غالباً از UFAD در ساختمان‌های ادرای، مخصوصاً ساختمان‌هایی که در طول سالیان کاربری،امکان تغییر پلان وجود دارد استفاده می‌گردد. UFAD برای انواع ساختمان‌ها از جمله ساختمان‌های تجاری،اموزشگاه‌ها،کلیسا،فرودگاه،موزه و کتابخانه و … مناسب است. از جمله ساختمان‌های مهمی که از این سیستم استفاده می‌نمایندمی توان  ساختمان نیویورک تایمز، بانک برج آمریکا و ساختمان فدرال سانفرانسیسکو در آمریکای شمالی را نام برد.

در فاز ساخت سیستم‌های UFAD مهمترین نکته، آب بندی،برای جلوگیری از نشت هوا می باشد.

انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

گردآوری: الهام قوپرانلو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *